Skirmishzone 0.1 alpha część 1

Parę osób od jakiegoś czasu marudzi, domagając się skirmishowych zasad do Warzone. Pomysły na takie zasady mam dwa – jeden jeszcze w opracowaniu, mocno odchodzący od Warzonowej mechaniki na rzecz czegoś bardziej skirmishowego i współczesnego. Drugi – bardziej podobny do tego, co już znacie i kochacie – prezentuję poniżej, na razie w wersji niezbyt skodyfikowanej.

Budowanie armii

Limit punktowy – stosownie do uzgodnień między przeciwnikami, proponuję jednak trzymać się czegoś między 100 a 300 punktów. Około 200 punktów wydaje się być dobrym pomysłem

Armię budujemy dobierając żołnierzy z dowolnych jednostek, trzymając się jednak następujących zasad (uzgodnione przez graczy scenariusze mogą zmieniać część z tych zasad):

 • Na każdego żołnierza należącego do oddziału podstawowego możemy wziąć co najwyżej jednego żołnierza z oddziału elitarnego
 • Na każdych dwóch żołnierzy należących do oddziału podstawowego możemy wziąć co najwyżej jednego żołnierza z oddziału wsparcia
 • Można mieć w armii najwyżej jeden model z Ciężkim Pancerzem:1, nie można brać modeli z Ciężkim Pancerzem:2
 • Można mieć w armii najwyżej dwa modele z umiejętnością Dowódca:Pluton LUB jeden z umiejętnością Dowódca:Kompania. Modele z umiejętnością Dowódca:Batalion mogą wystąpić jedynie w sytuacji, gdy wymaga tego rozgrywany scenariusz
 • Wymagane jest posiadanie przynajmniej 4 żołnierzy oddziału podstawowego, by móc wystawić model oddziału podstawowego z umiejętnością Dowódca:Drużyna lub jej ekwiwalentem (np. Władca Zombie). Co najmniej 2 z nich musi być z tego samego oddziału, z którego będzie Dowódca.
 • Wymagane jest posiadanie przynajmniej 3 żołnierzy oddziału elitarnego, by móc wystawić model oddziału elitarnego z umiejętnością Dowódca:Drużyna lub jej ekwiwalentem (np. Władca Zombie). Co najmniej 2 z nich musi być z tego samego oddziału, z którego będzie Dowódca
 • Wymagane jest posiadanie przynajmniej 6 żołnierzy oddziału podstawowego, by móc wystawić model oddziału podstawowego z umiejętnością Dowódca:Pluton. Co najmniej 3 z nich musi być z tego samego oddziału, z którego będzie Dowódca (jeśli Dowódca jest związany z oddziałem)
 • Wymagane jest posiadanie przynajmniej 6 żołnierzy oddziału elitarnego, by móc wystawić model oddziału elitarnego z umiejętnością Dowódca:Pluton. Co najmniej 3 z nich musi być z tego samego oddziału, z którego będzie Dowódca (jeśli Dowódca jest związany z oddziałem)
 • Wymagane jest posiadanie przynajmniej 4 żołnierzy oddziału podstawowego, by móc wystawić model specjalisty oddziału podstawowego. Co najmniej 2 z nich musi być z tego samego oddziału, z którego będzie specjalista.
 • Wymagane jest posiadanie przynajmniej 3 żołnierzy oddziału elitarnego, by móc wystawić model specjalisty oddziału elitarnego. Co najmniej 2 z nich musi być z tego samego oddziału, z którego będzie specjalista.
 • Rozgrywka

  Zasadniczo trzymamy się standardowych zasad Warzone, z tym, że każdego żołnierza traktujemy jako osobną aktywację. Modele z umiejętnością Dowódca:cokolwiek mogą udzielać Dowodzenia w swoim Zasięgu Dowodzenia. Mogą też, poświęcając akcję na Wydanie Rozkazu aktywować odpowiednio:

  • Dowódca:Sekcja – dwa modele
  • Dowódca:Drużyna – trzy modele
  • Dowódca:Pluton – cztery modele

  Modele te muszą znajdować się w Zasięgu Dowodzenia modelu wydającego rozkaz i nie więcej niż 6 cali od siebie. Dokładnie tak samo wygląda możliwość zbierania modeli.

  Morale

  Armia zredukowana do 4 modeli (na razie, potem jakieś ambitniejsze zasady) zaczyna rzucać na Złamanie – po osiągnięciu progu 4 modeli i po każdej następnej stracie trzeba zdać test na Dowodzenie wybranego modelu. Nie zdany test oznacza przegraną wskutek załamania morale.

  Charakterystyki modeli – rany

  Charakterystyki modeli nie ulegają poważnym zmianom w stosunku do Warzone. Jedyna różnica dotyczy Żywotności modelu.

  W Skirmishzone każdy model ma cztery (lub więcej) poziomy Obrażeń: Nietknięty, Lekko Ranny, Ciężko Ranny, Martwy. Modele mające w listach armii do Warzone Żywotność wyższą niż 1 mają dodatkowy poziom Lekko Ranny za każdy punkt Żywotności powyżej 1. Każdy model rozpoczyna bitwę z poziomem Nietknięty. Każdy niezdany test pancerza powoduje utratę jednego poziomu obrażeń (czyli np. Nietknięty->Lekko Ranny->Ciężko Ranny->Martwy). Modele Lekko Ranne mają -1 do WSZYSTKICH testów i muszą zdawać test na Dowodzenie albo ulec Przyciśnięciu Ogniem, modele Ciężko Ranne mają -2 do WSZYSTKICH testów i muszą zdawać test na Dowodzenie albo ulec Panice. Modele Martwe są wyłączone z walki.

  Walka – zmiany

  Zasady walki pozostają niemal bez zmian. Jedyna różnica – w wypadku trafienia krytycznego dostajemy dodatkową opcję zwiększenia mnożnika obrażeń o 1 (czyli z nic do x2, z x2 do x3 itd).

  Na razie tyle. Have fun.

   • Bartek198020
   • October 29th, 2012

   Wydaje się mi, że powinniście skończyć zasady plus wprowadzić zmiany punktowe w rozpiskach armii ,a później zacząć się bawić w coś takiego. Pozdrawiam

      0 likes

   • pawlo
   • October 30th, 2012

   Myślę, że Pietia te zasady wymyślił w przerwie na kawę, więc nie ma co mieć do niego pretensji, że nie zajmuje się WZ IV. Jak będzie miał motywację, to się weźmie. Nasze narzekania nikogo nie zmotywują.

   Przechodząc do rzeczy: Fajny pomysł, prosty i grywalny. Ale jaki rozmiar stołu proponujesz do rozgrywek?

      0 likes

   • Pietia
   • October 30th, 2012

   Pawlo myśli prawie dobrze – w przerwie na kawę je spisałem. Wymyśliłem wcześniej w tramwaju… Mogę coś takiego opublikować, mogę nie publikować – sorry, ale dostajecie to, co akurat mogę wrzucić. O priorytetach wydawniczych decydować mógłby płacodawca…
   Co do rozmiaru stołu – to zależy mocno od nasycenia terenem. Więcej terenu (nie tylko łamiącego LOS, ale też ograniczającego ruch) = mniejszy stół. Dla ziemi niczyjej to raczej 48×48, w wypadku gęstego terenu miejskiego spokojnie może wystarczyć jakieś 24×24…
   Dosyć poważnie zastanawiam się nad ograniczeniem ilości akcji do 2 dla wszystkich modeli w skirmishu – można wtedy zawalczyć spokojnie na mniejszych stołach (bez tego na mniejszym stole modele do CC mocno zyskują, a i tak już są bardzo dobre).

      1 likes

  1. hmm 2 akcje przytną strzelanie o tyle, że wystawiając się na ostrzał ryzykujemy jedynie 2 strzały z modelu porzeciwnika. btw. aktywacja model na model, uprzywilejowuje znacznie elity, choć może to z uwagi an bycie skirmishem, jest zaleta. Myle się?

   Nom, nie ma co krytykować, ja się ciesze.:)

      0 likes

   • Pietia
   • October 31st, 2012

   Aktywacje model na model nie uprzywilejowują nikogo. Armia z dużą ilością gruntów może elity spokojnie “wyczekać”. Przy dużej ilości gruntów i dowódcach można elity zasypać akcjami przez grupowe aktywacje. Oczywiście 1:1 elity sprawdzają się lepiej – ale tak jest i w “dużym” Warzone.
   2 akcje przytną CC bardziej niż strzelanie. 1 akcja mniej często oznacza 2/3 strzelania, ale zero szans na dobiegnięcie do wroga…

      0 likes

  2. W sumie, 2 akcje mo9gą być całkiem ok – choć wtedy wszelkim broniom balistyczno, prochowym przydało by się zadawanie k6 ran.

      0 likes

   • Pietia
   • November 1st, 2012

   Taaa? A czemu akurat im, a broni do CC nie? No i czemu przy zmniejszeniu ilości akcji do 2/3 obecnego stanu zwiększać skuteczność broni 3.5 raza? :P

      0 likes

   • Ciężki
   • November 3rd, 2012

   Brakuje chyba tylko jakiegoś ograniczenia dla Kaprali (tak to można wystawić samych Kaprali i aktywować wszystkie modele w jednej aktywacji :) ) oraz ograniczenia dla opcjonalnych (aby ograniczyć spam LKM’ów/Berserków/Boysów czy innego konkretu)

      0 likes

   • Pietia
   • November 3rd, 2012

   No dlatego to na razie alpha. Nad jakimś ograniczeniem dla opcjonalnych pokombinuję (a może ktoś ma dobre propozycje?)

      0 likes

   • Ciężki
   • November 3rd, 2012

   Dla opcjonalnych:
   Przynajmniej jeden żołnierz “zwyczajny” (nie spec, nie dowódca, nie opcjonalny) z tego samego oddziału. A najlepiej w stosunku 1:1 (jeden zwykły jeden opcjonalny)

      0 likes

   • pawlo
   • November 26th, 2012

   Pietia, a jakichś warunków wystawiania dla Dowódcy Kompanii nie powinno być? Bo dowódcę Plutonu trudno wystawić, jego też chyba powinno być ciężko (BTW: poziom trudności wystawienia Dow: Pluton są chyba zbyt wysokie). No i czy taki ktoś też może aktywować kilka modeli?

      0 likes

   • Pietia
   • November 26th, 2012

   No coś by się pewnie przydało.. Jakieś propozycje (i propozycje zmian dot. wystawiania dowódcy plutonu)? Co do aktywowania kilku modeli – jak dowódca plutonu.
   Co do propozycji Ciężkiego dotyczącej opcjonalnych – jestem za.

      0 likes

  3. Stare zasady WZ 1 o Zasięgu Dowodzenia albo coś innego na ten temat: gdzie grunty powinny trzymać się razem/los/coś, a elity mogą chasać.

   W końcu to było przełomowe w WZ1. Drużynki po 3-6 modeli i pojedyncze, zasięg dowodzenia itd.

      0 likes

  1. No trackbacks yet.

  You must be logged in to post a comment.