Desant: X (poziom 1-3) (Para Deploy)
Modele z tą zdolnością mogą być wystawione normalnie lub też wykorzystać zdolność Desant. W przypadku użycia tej zdolności nie są wystawiane na stół. W momencie kiedy oddział jest aktywowany a nie jest jeszcze wystawiony na stole właściciel decyduje czy wystawia modele. Jeśli nie w tej rundzie oddział jest uznawany za aktywowany i nie może już zostać wystawiony.
Jeśli oddział ma być wystawiony, gracz wybiera miejsce gdzie modele się pojawią. Umieszcza tam mały wzornik wybuchu. Jego krawędź nie może być bliżej niż 1 cal od modeli przeciwnika oraz przeszkód wysokich na co najmniej cal. Następnie ustala kolejność w jakiej skaczą modele i dla każdego wykonuje test rozrzutu zależnie od poziomu umiejętności, kierunek wskazany jest przez kość rozrzutu. Wszystkie modele lądują w pozycji strzeleckiej. Jeśli model wyląduje na wzorniku pozostają mu do wykorzystania 2 akcje, jeśli poza wzornikiem – 1 akcja. Modele uzbrojone w broń ciężką pierwszą akcję muszą poświęcić na przygotowanie tej broni do użycia. (Broń ciężka to Działka, Ciężkie Karabiny Maszynowe, Granatniki, Wyrzutnie Rakiet, Miotacze Ognia). Model który spadnie 3″ cale lub bliżej modelu przeciwnika jest uznawany za złapany i jest usuwany ze stołu (nie dotyczy to modeli z Poziomem 3 zdolności Desant).
Rozrzut zależnie od poziomu umiejętności:
- Desant: 1 – Modele są rozrzucane o 1-10 cali (liczba jedności na kości k20, przy czym 10 i 20 to 10 cali).
- Desant: 2 – Modele są rozrzucane o 1-5 cali (1-4: 1 cal, 5-8: 2 cale, 9-12: 3 cale, 13-16: 4 cale, 17-20: 5 cali).
- Desant: 3 – Model jest rozrzucany o 1-2 Cale (1-10: 1 cal, 11-20: 2 cale).
Wszystkie modele spadają równocześnie, więc zanim którykolwiek z nich będzie mógł wydać swoje akcje, wszyscy członkowie oddziału muszą zostać wystawieni na stole. Modele z tą zdolnością są przygotowane na straty z powodu zrzutu, i w rundzie w której oddział jest zrzucany, nie wykonuje testów Morale spowodowanych przez straty. Również w rundzie w której oddział został zrzucony wszyscy jego członkowie są traktowani jakby byli w zasięgu dowodzenia dowódcy oddziału.
A co z poziomem 3 ??
Jeden nawias nie w tą stronę poszedł i urwało 😛
“Jego krawędź nie może być bliżej niż 1 cal od modeli przeciwnika oraz przeszkód wysokich na co najmniej cal.”
Mam pytanie, a co jeśli gramy w mieście i wzornik mieści się cały na dach budynku?? Mogę czy nie mogę tam lądować??
Możesz – jeśli nie ma na tym dachu zbyt dużych przeszkód. Warto takie rzeczy wcześniej przedyskutować z przeciwnikiem lub organizatorem turnieju (zależnie od miejsca, gdzie grasz).
Dzięki za odpowiedz. Organizujemy w Pszczynie turniej i buduje makiete miasta. O najprostrzym rozwiązaniu zapomniałem 🙂
Hm, – w takim razie mam pytanie dotyczące desantu – sądziłem, że desantujemy po kolejii modele i odrazu wykonujemy akcję – jeśli masz Zakon Gryfa którzy ZAWSZE spadają w wzorniku – w zasadzie zawsze spadną jeden na drugiego… Wciąż znaczy to, że tracą akcję? A co jesli chce ich wystawić max – 9? chyba tylu nie zmieści się na wzorniku.
Kiedyś się już pytałem o Desant Pietii w tej kwestii. Odpisał, że wszyscy najpierw muszą wylądować, a dopiero potem wykonać swoje akcje.
aha;/ czyli Desant:3 to wada? ech;/ Z drugiej strony chyba nie ma napisane co robić jak jeden spadnie na drugiego. A skład Gryfów może mieć i 12 ludzi. Z drugiej strony można interpretować desant jako zupełnie coś innego.:P
Jest też napisane gdzieś, że jeśli ma się umiejętność na poziom wyżej, to znaczy, że ma się też na poziom niżej. Więc teoretycznie można ich rozrzucać na desant:2 ale nie są chwytani jak desant:2…?
BTW. właśnie wystawiałem i grałem min strachu 🙂 – Zakon Kondora strasznie chciał by grenadiera, no i biedny ZZKP.;/ Ale i tak wygrałem xD [Graliśmy w podziemiach]
Nie, Desant:3 to nie wada. Zawsze możesz spaść jako Desant:2 (lub 1 :D) . Tyle, że wtedy jedziesz z Desant:2 po całości – żadnego “to zdanie z tej zasady, to z tej”.
Albo spaść jako Desant:3 i liczyć się z tym, że część spadnie na kolegów, przesunie się na najbliższe wolne miejsce i przewróci. Jak w III edycji.
BTW: nie ma opcji wylądować na środku?
Jak widać nie
“Model który spadnie 3? cale lub bliżej modelu przeciwnika jest uznawany za złapany i jest usuwany ze stołu”
Jak to jest liczone? Chodzi o linię prostą i nie bierzemy pod uwagę brak LOS i innych czynników?
Wczoraj grałem z kumplem i jego Rangersi desantowali się na Okopowców siedzących w bunkrze… jeden spadł tak że znajdował się po drugiej stronie ściany w stosunku do Okopowca… żaden mój model nie był w stanie go zobaczyć ani dojść nawet w dwóch akcjach – czy powinienem uznać tego Rangersa za złapanego?
RAW jak najbardziej. I tak, może to czasem wyglądać absurdalnie (jak w sytuacji powyżej), ale zasada dzięki temu jest jasna, prosta i zrozumiała (chyba…).
No tak uznaliśmy… ale absurd sytuacji był spory.