W związku z powtarzającym się regularnie pytaniem, jak tradycyjny Warzonowy calowy korytarz przy strzelaniu działa – wyjaśnienie. Z obrazkami.
Aby strzelić do modelu przeciwnika musimy być w stanie wytyczyć calowy korytarz (dla ułatwienia – cal to szerokość podstawki standardowego modelu R=2) pomiędzy strzelającym a celem. Ten korytarz powinien mieć 1 cal szerokości i 1 cal wysokości (choć są tu drobne wyjątki od tej zasady)
Na wszystkich obrazkach dalej Szwej A i C należą do jednej armii, Szwej B i Duuuży Szwej to przeciwnicy, niebieska lub żółta strzałka to calowy korytarz, a jej grot pokazuje kto do kogo strzela
Na dobry początek sytuacja banalna – możemy spokojnie wytyczyć calowy korytarz między dwoma podstawkami, bez żadnych przeszkadzajek po drodze. Zauważcie, że przy 25mm podstawkach i calowym korytarzu jest dokładnie 1 sposób wytyczenia takiego korytarza. Strzelać – oczywiście – można.
Teraz będzie trudniej – Szwej C pcha się pod lufę, jak na obrazku poniżej. W takiej sytuacji calowy korytarz łączący obie podstawki nam niespecjalnie chce wyjść i nie strzelamy.
Szwej C wylazł spod lufy, ale za to Szwej B schował się za murkiem. Kawałek Szweja B wystaje jednak zza murku – bez problemu możemy wytyczyć calowy korytarz, bo model A i B widzą się nawzajem, a teren w wytyczeniu korytarza nie przeszkadza. To dosyć typowa sytuacja na polu bitwy, nazywa się “model B jest w osłonie”. Można strzelać.
Tym razem Szwej B schował się za murkiem całkowicie. Jeśli nie wystaje górą – nie strzelamy, bo co prawda calowy korytarz zrobić możemy, ale modele A i B się nie widzą nawzajem.
Robi się trudniej – Szweja B na polu walki zastąpiło coś większego. Zwróćcie uwagę na to, że tym razem mamy trochę więcej możliwości wytyczenia takiego calowego korytarza między modelami (jeszcze więcej byłoby ich, gdyby model A również nieco urósł). Co prawda korytarz oznaczony kolorem żółtym jest zablokowany przez Szweja C, ale ten niebieski jest wolny i można strzelać
Tym razem Szwej C postanowił ponownie uniemożliwić Szwejowi A strzelanie – blokuje wszystkie możliwe korytarze między Szwejem A i Duuużym Szwejem. Nie strzelamy.
Popatrzmy jeszcze na cały biznes od boku. Tu calowy korytarz również obowiązuje – z drobnym wyjątkiem: możemy strzelać nad modelami w MP lub 2 rozmiary mniejszymi od strzelającego lub celu. W tym wypadku model w MP niby włazi nam w calowy korytarz, ale strzelić możemy.
Wspomniany wyjątek dotyczy jednak tylko modeli, których podstawka znajduje się nie wyżej, niż podstawki strzelającego i celu. Jeśli mamy sytuację jak na poniższym obrazku (linia gruntu pominięta, ale modele na czymś stoją) – nie strzelamy.
Jeśli coś jest uprzejme nie pakować się nam w calowy korytarz – niezależnie od tego, czy korytarz idzie na ukos i przechodzi ponad walcem ograniczającym model, czy to coś stoi niżej czy coś tam jeszcze – możemy strzelać, jak na obrazku poniżej.
Czy coś jest jeszcze niejasne? Pytania prosimy z obrazkami – opis słownomuzyczny bywa zbyt trudny do zrozumienia.
SWEET 🙂
Kocham Was 😀
No pyszniej już sie chyba nie da tego opisac.
Powstała klaryfikacja co do strzelania nad swoimi modelami uwzględniając wielkość. Chodzi o diagram 7. Co jeśli model stoi bliżej modelu B niż A? Ze Szczurem ustaliliśmy “3 bezpieczne cale” gdzie model C może być przy modelu B tak aby model A mógł strzelić. Poniżej 3 cali strzał oddany być nie może.
No i dobrze uzgodniliście, przy jakiejś okazji wpiszemy to do zasad.
Wczoraj rozegralismy duza bitwe w 6 osob. Podczas walki wrecz zaistniala pewna sporna kwestia. Mianowicie modele a i b ,byly w walce wrecz , natomiast model c z deadhotem, probowal strzelic do modelu a. Model A byl przesloniety w taki sposob ,ze nie mozna bylo poprowadzic korytarza strzeleckiego ,natomiast mial do niego los(linia przeprowadzona z modelu c do a). w Zasadach “strzelanie do modeli wlaczacych wrecz” Pisze tak: “Model bedacy celem strzalu ,oraz wszystkie modele walczace z nim w walce wrecz traktujemy jako jeden Cel. Natomiast ponizej jest zdanie wykluczajace je ” Do modelu bedacego w walce wrecz mozemy strzelic jesli nie jest calkowicie zastloniety przez teren lub inne modele bedace z nim w walce wrecz. i tu moje pytanie , jak to wlasciwie jest i jak sie ma do tego calowy korytarz. Pozdrawiam.
jak to wygląda w przypadku “parawanu” zrobionego przez przeciwnika?
Zmieniam priorytet celu na oddział za parawanem. Czy mogę walić przez nich, czy modele z oddziału na którym miałem wcześniej priorytet celu zasłaniają mi całkowicie LOS, czy np. 1″ korytarz jest niezbędny do strzelenia a może wystarczy ‘drobna” nieszczelność parawanu?
A
BBBBB
C